Planujesz kupno używanego auta? Sprawdź jego historię on-line

[REKLAMA]

Jednym z częstych błędów popełnianych przez kupujących przy poszukiwaniu używanego auta jest zapominanie o sprawdzeniu jego historii. Teraz to naprawdę bardzo proste, ponieważ można sprawdzić jego przeszłość całkowicie on-line.

Znalezienie dobrego samochodu używanego może być wyzwaniem. W sprzedaży znajduje się wiele pojazdów, ale nie każdy z nich jest rzetelnie opisany przez sprzedającego. Nierzadko okazuje się, że auto ma zatajone wady, których naprawienie jest bardzo drogie. Dlatego nie warto ufać sprzedającemu na słowo, ale najlepiej samemu sprawdzić, czy samochód jest wart zakupu.

Przede wszystkim warto sprawdzić go w warsztacie samochodowym, ale również nie można zapominać o zapoznaniu się z jego przeszłością, ponieważ wtedy także może się okazać, że w ogłoszeniu nie znalazły się ważne szczegóły.

Do szybkiego sprawdzenia historii pojazdu służy przede wszystkim strona internetowa HistoriaPojazdu.gov.pl, z której można wygenerować bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Usługa ta świadczona jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i dostępna jest dla wszystkich, którzy planują zakupić używany samochód lub inny pojazd zarejestrowany w Polsce.

Czego można dowiedzieć się z bazy Historia Pojazdu:

  • dane techniczne pojazdu – pojemność i moc sinika, typ paliwa
  • terminy przeszłych badań technicznych oraz termin aktualnego badania
  • informacje o tym, czy pojazd posiada ubezpieczenie OC
  • liczba właścicieli oraz województwa, w których dokonano rezerwację
  • informację, czy pojazd należał do osoby prywatnej czy firmy lub organizacji
  • czy pojazd jest oznaczony jako kradziony

Do uzyskania powyższych informacji potrzebne są numer VIN, czyli unikalny numer pojazdu, nadawany przez producenta i umieszczany na pojeździe, numer rejestracyjny pojazdu oraz data pierwszej rejestracji pojazdu.

Jeżeli wobec tego odwiedzasz komis samochodowy w Warszawie czy w innym mieście i zależy ci na tym, aby kupić auto w dobrym stanie technicznym i o nieskomplikowanej historii, nie zapominaj o tym, aby poprosić o dane do sprawdzenia w bazie Historia Pojazdu.

5 thoughts on “Planujesz kupno używanego auta? Sprawdź jego historię on-line”

  1. Podobno najpewniejszym sprawdzeniem historii, jest udanie się do autoryzowanego salonu danej marki. Jednak często się zdarza że wymagane jest przy takim sprawdzeniu – bycie właścicielem pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.