Typowe uszkodzenia turbin, jakie mogą wystąpić

[REKLAMA]

Jest oczywiste, że każdy właściciel samochodu wyposażonego w turbosprężarkę chce, aby działała ona bez zarzutu jak najdłużej. W tym celu istotnym elementem jest właściwa eksploatacja tego elementu, jest stosowanie odpowiedniego oleju oraz okresowa, regularna wymiana filtru oleju oraz filtru powietrza. Jednakże mimo wszelkich starań, możemy mimo wszystko mieć do czynienia z pewnymi usterkami, z pewnymi uszkodzeniami turbo. Typowe uszkodzenia turbin, jakie mogą wystąpić są tymi elementami, których można zapobiegać. Oczywiście nie da się wszystkich ewentualności wymienić, aczkolwiek doświadczenie pokazuje, że na pewne sytuacje, do pewnych awarii turbo można się przygotować.

Uszkodzenia turbin – na co zwrócić uwagę?

Zanim wskażemy na konkretne uszkodzenia, warto jest zwrócić uwagę na możliwe przyczyny wystąpienia problemów z turbo. Są to najczęściej pojawiające się przyczyny, których wyeliminowanie pozwoli znacznie dłużej użytkować element. Na pewno można wskazać na:

  • zbyt dużą prędkość obrotową wirnika,
  • zbyt wysoką temperaturę spalin,
  • obecność ciał obcych,
  • zbyt niskie – niewystarczające smarowanie,

Uszkodzona turbosprężarka na skutek złego smarowania.

Zasadniczo uszkodzona turbina to poważny problem. Niewystarczające smarowanie to jeden z najczęściej pojawiających się problemów. Niski poziom ciśnienia smarowania jak również używanie niewłaściwych środków smarujących jest powodem tego, że zniszczeniu ulegają poszczególne łożyska w turbosprężarce. Wymiana łożysk jest dosyć kosztowna, a ich uszkodzenie nie pozostawia wątpliwości, że nie pozostaje nic innego jak właśnie dokonać takiej wymiany. Środek smarujący powinien nie tylko być odpowiednio wysokiej jakości, ale ponadto należy nie dopuścić do sytuacji, w której do układu smarującego dostaną się jakiekolwiek zanieczyszczenia. Niewłaściwe smarowanie może być również powodem tego, że uszkodzeniu ulegają łopatki wirnika czy też koło kompresji.

Obecność ciał obcych

Poprzez układ wydechowy lub układ dolotowy mogą do turbiny dostać się pewne elementy, pewne ciała obce. Uszkodzenia turbin bardzo często wynikają właśnie z faktu obecności owych zanieczyszczeń. W szczególności na skutek dostania się do turbiny owych ciał obcych, zniszczeniu mogą uleć elementy obudowy filtrów, same filtry lub też elementy związane z opaskami montażowymi. Jeśli natomiast mamy do czynienia z niesprawnym układem dolotowym, to wówczas możemy mieć do czynienia z zassaniem nieczystości niefiltrowanych. Jeśli dostaną się one do rozpędzonego koła kompresji, to pewne uszkodzenia są wówczas nieuniknione.

Niesprawna turbina poprzez niewłaściwą eksploatację.

Bardzo ważnym elementem jest właściwa eksploatacja turbosprężarki. Stosowanie się do określonych zasad jest powodem tego, że turbina może w naszym samochodzie działać sprawnie przez znacznie dłuższy czas. Przekroczenie zakładanej prędkości obrotowej jak również podniesienie temperatury spalin ponad wyznaczone normy może spowodować awarię turbosprężarki i to w bardzo krótkim czasie. Taka awaria może tutaj nastąpić w zaledwie kilkanaście sekund, a tym samym właściciel samochodu tak naprawdę nie będzie miał jakiegokolwiek czasu na reakcję. Do przyczyn awarii wynikającej ze zbyt dużej temperatury spalin można zaliczyć między innymi zmianę mapy wtryskowej na skutek dokonania tuningu. Można również wskazać w tym miejscu na blokadę układu zmiennej geometrii poprzez nagar.

Uszkodzenia turbiny są powodem konieczności ponoszenia bardzo dużych kosztów. W wielu przypadkach jednakże wystąpienie jakiejkolwiek awarii może wynikać z niewłaściwego eksploatowania samochodu oraz turbiny. Tym samym, aby móc mówić o większej trwałości turbosprężarki w samochodzie, należy bynajmniej nie oszczędzać na stosowanym środku smarującym, nie należy oszczędzać na stosowanych filtrach. Bez wątpienia trzeba tutaj wskazać na zachowanie wszelkiego rodzaju zasad związanych z właściwą eksploatacją turbosprężarki. Tym samym należy podkreślić, że wielu różnych awarii związanych z turbo można de facto uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.