Od rodzinnego warsztatu do międzynarodowego przedsiębiorstwa – historia marki Renault

[REKLAMA]

Najmłodszy z braci Renault, Louis, od wczesnych dziecięcych lat przejawiał zainteresowanie mechaniką i elektryką. Zamiłowanie do technologicznych nowinek zaowocowało skonstruowaniem pierwszego pojazdu, a następnie założeniem rodzinnego warsztatu samochodowego w Billancourt nieopodal Paryża. Właśnie tam w 1899 roku rozpoczęła się historia Spółki Braci Renault – Louis, Marcel i Fernand założyli Société Renault Freres.

Wystarczył rok, aby spółka działająca w szopie na narzędzia przeistoczyła się w przedsiębiorstwo zatrudniające ponad 100 osób. W ówczesnym okresie Renault produkowało około 80 aut rocznie. O dynamicznym rozwoju fabryki świadczy fakt, że w 1907 roku z linii wyjechało już 905 modeli. W związku ze śmiercią Marcela w 1903 roku w wypadku na trasie wyścigu Paryż – Madryt oraz Fernanda 6 lat później, konieczna była zmiana charakteru przedsiębiorstwa. Spółka zmieniła się w Les Automobiles Renault. Wprowadzono seryjny system produkcji, a taksówki z logiem Renault zaczęły wozić ludzi po ulicach Paryża, Londynu i Nowego Jorku.

Po I wojnie światowej, gdzie Renault czynnie wspierało wojska Ententy, firma skupiła się ponownie na produkcji aut osobowych. W latach międzywojennych powstały takie modele jak: Renault 6CV, Renault 10CV, Renault Nervastella czy Viva Grand Sport. Kolejny zastój w produkcji aut cywilnych nastąpił wraz z działaniami wojennymi rozpoczętymi we wrześniu 1939 roku. Gdy w 1944 roku zmarł Louis Renault firma została niezwłocznie upaństwowiona. W 1946 roku produkcja ruszyła ponownie.

Okres powojenny to nieustanny rozwój firmy i wprowadzanie innowacji. W 1965 roku wyprodukowano model 16, który był pierwszym na świecie samochodem o nadwoziu hatchback. Auto spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem w branży, zdobywając tytuł „Car of the Year”. Innymi popularnymi samochodami w powojennej historii marki były modele opatrzone numerami 5, 9, 18, 19 oraz zaprezentowany w 1980 roku na targach w Genewie Renault Fuego.

Aktualna oferta Renault to w dużej mierze kolejne generacje modeli, które zostały przedstawione światu w latach 90-tych – http://renault.jaszpol.pl/samochody-nowe/samochody-osobowe.html. Obecnie dostępne są między innymi najnowsze wersje Renault Clio, Twingo, Megane, Talisman a jesienią koncern planuje premierę 4 modeli na polskim rynku. Będzie to nowy Renault Scenic, Grand Scenic, Megane Grandtour i następca Fluence. Francuski koncern nie zapomina o swoich sportowych korzeniach, produkując auta z serii R.S. oraz GT, natomiast o innowacyjnym charakterze firmy świadczy inwestowanie w nowoczesne technologie motoryzacyjne jakimi są samochody elektryczne.

Historia marki założonej przez braci Renault u schyłku XIX wieku pokazuje, że wielka pasja potrafi przeistoczyć się w coś wyjątkowego. Sto lat temu nikt nie przypuszczał, że modele opatrzone charakterystycznym rombem osiągną roczną produkcje w okolicach 3 milionów sztuk. Przypadek Renault to coś inspirującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.