Rodzaje głowic dozujących

[REKLAMA]

Dozowanie materiałów stało się niemal sztuką, która wymaga ogromnej precyzji i pełnej kontroli stanu materiału aplikowanego w czasie całego procesu. Nie ulega zatem wątpliwości, że każdy z elementów systemów dozowania jest wysoce skomplikowanym urządzeniem stanowiącym poważne wyzwanie inżynierskie dla projektantów. Na szczególną uwagę zasługują tutaj głowice dozujące, ponieważ to od nich, jako końcowych podzespołów całego układu, zależą ostateczne parametry, a więc i jakość aplikacji. Z tego powodu, a także w związku z różnorodną gamą materiałów przeznaczonych do aplikacji, w systemach dozowania precyzyjnego stosuje się różne rodzaje głowic, by jak najlepiej dopasować rozwiązanie do danego przypadku aplikacji i w ten sposób zoptymalizować proces dozowania.

Podział głowic ze względu na rozmiar

Rozmiar jest podstawowym sposobem podziału głowic dozujących – wyróżnia się głowice małe, średnie oraz duże, zaś ich zastosowanie zależy od formatu urządzenia oraz pożądanej wielkości przepływu. Głowice duże służą do nanoszenia w krótkim czasie stosunkowo dużych ilości materiału, na przykład podczas klejenia dużych powierzchni lub wypełniania pewnej objętości zalewą polimerową. Głowice małe przeznaczone są do najbardziej precyzyjnych zastosowań – w zależności od modelu, dzięki nim można uzyskać punktową aplikację o promieniu rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset mikrometrów. Głowice średnie są rozwiązaniem pośrednim, stosowanym w przypadkach, gdy wysoki poziom precyzji łączy się ze stosunkowo dużym przepływem materiału.

Podział głowic ze względu na sposób sterowania

Drugim kryterium podziału głowic jest sposób ich sterowania oraz nakierowania na miejsce aplikacji. Głowice mogą być zatem automatyczne oraz ręczne. Głowice automatyczne to takie, które same ustawiają się na miejscu aplikacji przy udziale manipulatora na skutek sygnału pochodzącego z zewnątrz. Sygnałem tym może być polecenie w programie sterującym, impuls pochodzący od robota lub naciśniecie odpowiedniego przycisku przez operatora. Są stosowane w tych przypadkach, w których zależy na powtarzalności i precyzji. Ręczne zaś można podzielić na dwie podgrupy – głowice z uchwytem pistoletowym oraz podwieszane. Te pierwsze są stosowane w sytuacji, gdy operator musi dojść do miejsca aplikacji – na przykład podczas zalewania układów elektronicznych rozmieszczonych na stole lub taśmie. Głowice podwieszane są umieszczone najczęściej na balanserze, by odciążyć operatora od podtrzymywania przewodów z materiałem dozowanym, zaś aplikacja z ich użyciem następuje od góry po uprzednim nakierowaniu przez operatora i uruchomieniu głowicy.

Głowice dozujące są przez wielu uznawane za najważniejszy element systemu dozowania precyzyjnego. Są to skomplikowane urządzenia, które w zależności od potrzeb konkretnego procesu muszą spełniać role nie tylko aplikatora, ale także i mieszalnika lub podgrzewacza. Ponadto dla zapewnienia sprawności ich działania często wyposaża się je także w funkcję „bypass” oraz kanały do czyszczenia za pomocą trzeciego składnika – a wszystko to w jednej, niezbyt dużej obudowie. To sprawia, że stworzenie głowic dozujących było wielkim wyzwaniem dla inżynierów, jednak dzięki temu obecnie możemy cieszyć się produktami najwyższej jakości.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.techniki-lakiernicze.pl/dozowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.