Tablice rejestracyjne w Polsce. Ciekawostki, wymiary, ramki

[REKLAMA]

Tablice rejestracyjne są bardzo istotnym elementem samochodu. Dla niektórych kierowców rola tablic kończy się na oczywistych kwestiach administracyjnych. Istnieje jednak spora grupa fanów motoryzacji, którzy traktują tablice rejestracyjne w wyjątkowy sposób. Zobaczcie, z jakich pomysłów korzystają kierowcy, aby poprzez tablice wyróżnić się na drodze.

Tablice rejestracyjne w Polsce ? praktyczne informacje

Zacznijmy od garści praktycznych ciekawostek na temat tablic rejestracyjnych w naszym kraju. Aktualnie używane tablice obowiązują już ponad 17 lat – zmiana w roku 2000 wiązała się nie tylko z nowym podziałem administracyjnym, ale też z poprawą funkcjonalności tablic (nowe są lepiej widoczne nawet przy gorszym oświetleniu). Tablice rejestracyjne dzieli się na 6 grup: zwyczajne, tymczasowe, indywidualne, zabytkowe, dyplomatyczne i służb specjalnych.

Jak wiadomo, litery na tablicach podchodzą od województwa i powiatu; kolejne znaki to wyróżnik pojazdu. Wymiary tablic zależą od rodzaju pojazdu. Standardowy wymiar tablicy jednorzędowej w Europie to 520×140 mm, tablicy dwurzędowej – 305×214 mm, a dla motocykli jest to 190×150 mm. Z kolei samochody produkowane w USA i Japonii posiadają tablice o wymiarach 305×115 mm.

Najciekawsze sposoby wyróżnienia tablicy rejestracyjnej. Tablice indywidualne

Tablice indywidualne to jeden z rodzajów tablic rejestracyjnych. Na takich tablicach wyróżnik pojazdu jest indywidualnie ustalany przez właściciela. Pierwsze dwa symbole na tablicach indywidualnych stanowią wyróżnik województwa, a kolejne litery (od 3 do 5) stanowią pole do popisu. Ostatnie dwie litery można zastąpić liczbami. Indywidualne wyróżniki przechodzą kontrolę pod kątem zgodności z zasadami życia społecznego.

Wybór właściwej kombinacji znaków do tablicy indywidualnej może przypominać grę w scrabble.

 Wyrobienie indywidualnej tablicy rejestracyjnej wiąże się z opłatami administracyjnymi. Niestety wadą tablic indywidualnych jest fakt, że przepadają po zmianie adresu zamieszkania (na inne województwo) albo przy okazji sprzedaży auta (przechodzą na nowego właściciela).

Najciekawsze sposoby wyróżnienia tablicy rejestracyjnej. Ramki do tablic

Praktyczniejszym i tańszym sposobem na wyróżnienie tablicy jest indywidualna ramka do tablicy rejestracyjnej. Podczas zamawiania ramki nie trzeba udawać się do urzędu, a ograniczenia dotyczą wyłącznie wymiarów (grafiki drukuje się na tzw. listwie, która jest mocowana u dołu ramki). Na ramce można drukować nie tylko napisy, ale także grafiki (np. logo firmy), nie ograniczając się przy tym w kwestii kolorów. Ramka dodatkowo zabezpiecza tablice przed czynnikami zewnętrznymi, kradzieżą czy wypadnięciem.

Tablice rejestracyjne można dodatkowo zaakcentować poprzez wybór ramek 3D. Grafiki na ramce 3D pokrywa się przezroczystą, trwałą żywicą, która nadaje efektu trójwymiarowości i głębi (a dodatkowo chroni trwałość nadruku). Inne opcje na dodatkowe wyróżnienie tablicy rejestracyjnej to między innymi ramki chromowane (z metalicznym błyskiem, przez co nazywa się je także ramkami metalizowanymi) czy ramki grawerowane (laserowy grawer nadaje elegancji i uwypukla napisy).

Więcej o ramek na tablice rejestracyjne i sposobach ich produkowania można przeczytać na blogu http://unital.com.pl/blog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.