Kiedy można stracić prawo jazdy?

[REKLAMA]

Prawo jazdy to marzenie wielu osób. Wraz z ukończeniem 18. roku życia młodzi dorośli zapisują się do szkoły nauki jazdy, by ziścić swoje pierwsze dorosłe marzenie. Niestety często to marzenie staje się koszmarem, bo zdać nie jest tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. A drugą trudnością jest zatrzymanie przy sobie tych uprawnień na wiele lat. Brawura nierzadko prowadzi do utraty prawa jazdy.

Aby stać się pełnoprawnym kierowcą, należy zdać egzamin teoretyczny. Kandydat na kierowcę zdaje egzamin teoretyczny na prawo jazdy złożony z 32 pytań. Każde z nich posiada przypisaną mu wagę punktową od 1 do 3. Zadaniem kandydata jest uzyskać co najmniej 68 z 74 możliwych punktów. Na egzaminie praktycznym musi potwierdzić swoją wiedzę na drodze. Musi prowadzić samochód nie tylko bezpiecznie, ale i zgodnie z ekojazdą.

Po trudach związanych ze zdawaniem egzaminów, 2 tygodnie po zdaniu egzaminu, młody kierowca otrzymuje laminowany dokument – prawo jazdy. Na pierwszy rzut oka najgorsze już minęło i teraz przyszedł czas na przyjemności związane z podróżowaniem za kółkiem, ale na drodze czeka go wiele utrudnień.

Zdarzeń, przez które kierowca może stracić prawo jazdy jest wiele, a utrata prawa jazdy może być na okres tymczasowy lub stała w zależności od wykroczenia popełnionego przez kierowcę.

Pierwszym i najważniejszym powodem, przez który odbierane jest prawo jazdy, to jazda po spożyciu alkoholu – gdy alkomat wykazał od 0,2 od 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W takim wypadku policja może zatrzymać prawo jazdy. Gdy alkomat wykaże powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu stan ten nazywa się stanem nietrzeźwości.

Po utracie prawa jazdy można ubiegać się o jego przywrócenie i w kilku sytuacjach można je odzyskać. Przede wszystkim zgodę na to musi wyrazić sąd. Po drugie, jeśli to nastąpi, można prowadzić wyłącznie pojazdy wyposażone w blokadę alkoholową, która uniemożliwia uruchomienie samochodu po spożyciu alkoholu. Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, wspomina , że przepis ten jest stosowany bardzo rzadko, a powodem jest jego nieznajomość. Rzecznik cytuje przy tym kodeks karny wykonawczy. Zgodnie z art. 182a §1 Kkw, istnieje możliwość zmiany zakazu prowadzenia pojazdów, na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady alkoholowej.

Sąd może tej zmiany dokonać, gdy zakaz prowadzenia pojazdów był już wykonywany przez połowę orzeczonego okresu, a przypadku dożywotniego zakazu ? po 10 latach. Sąd musi też uznać, że zachowanie sprawcy podczas wykonywania zakazu uzasadnia przekonanie, że gdy będzie on prowadzić samochód ze wspomnianą blokadą, nie będzie zagrażać bezpieczeństwu. Wówczas starosta może zwrócić prawo jazdy. Zmianę tę sąd może oczywiście w każdym momencie uchylić, zależnie od okoliczności.

Pamiętaj, że jeśli widzisz na drodze kogoś, kto prowadzi samochód w sposób odbiegający od normy, powinieneś zatrzymać kierowcę, upewnić się, że nie stanowi zagrożenia na drodze. Jeśli zauważysz, że zachowuje się agresywnie, próbuje uciec, możesz zabrać mu kluczyki i wezwać policję. Człowiekiem takim zajmą się specjalne organy, a samochód zostanie odholowany przez pomoc drogową.

Stracić prawo jazdy można również wtedy, gdy nagromadzą się punkty za drobne lub poważniejsze wykroczenia zbierane przez rok. Kierowca, który przekroczy 24 punkty będzie zmuszony oddać dokument zezwalający na prowadzenie samochodu. Jeśli ktoś ma limit punktów karnych na wyczerpaniu może raz na pół roku odbyć kurs reedukacyjny prowadzony przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kasuje on sześć punktów.

Podczas wypadku spowodowanego przez Ciebie wezwana na miejsce policja może nie pozwolić na dalsze prowadzenie samochodu ze względu na możliwość spowodowania zagrożenia w ruchu lądowym. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się pomoc drogowa, która przyjedzie na miejsce wypadku i przetransportuje samochód w wyznaczone przez kierowcę miejsce. Taką pomoc oferuje firma Eurohol.

Policja może zatrzymać prawo jazdy również wtedy, kiedy na skutek zniszczenia prawo jazdy jest nieczytelne lub w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie o podrobieniu bądź przerobieniu prawa jazdy. Kierowca ma obowiązek pamiętać, że policjant może zatrzymać prawo jazdy również wtedy, kiedy upłynął termin ważności tego dokumentu. W takim wypadku policjant wydaje pokwitowanie, które należy wyjaśnić w wydziale komunikacji w ciągu 7 dni. W tym czasie kierowca może poruszać się samochodem posiadając pokwitowanie.

Najnowszym i często stosowanym przez policjantów prawem jest zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie o 50km/h dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Według tych przepisów prawo jazdy odbierane jest na okres 3 miesięcy. Po tym czasie można je odzyskać w wydziale komunikacji. Jeżeli w tym czasie ta sama osoba zostanie ponownie ?złapana? za kierownicą mimo utraty prawa jazdy, kara ma być przedłużana do pół roku. Kierowcy – recydywiście, który zostanie po raz trzeci zatrzymany bez uprawnień, starosta może całkowicie cofnąć prawo jazdy. Aby ponownie, legalnie, usiąść za kierownicą, musi ponownie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

W momencie, w którym zostanie zabrane Ci prawo jazdy za przekroczenie prędkości o powyżej 50 km/h możesz prowadzić samochód jeszcze przez dobę. Po tym czasie następuje zakaz prowadzenia auta. Jeśli samochód trzeba zawieźć w oddalone miejsce i wiesz, że nie zdążysz sam tego zrobić i nie ma kto Ci pomóc, dobrze jest wezwać pomoc drogową, która zrobi to za CiebieFirma Gliński-hol przetransportuje Twój samochód w wyznaczone przez Ciebie miejsce.

Od 1 stycznia 2017 r. Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy osobie, która przekroczyła prędkość o 50km/h, nawet jeśli kierowca nie ma przy sobie dowodu osobistego. Uszczelnienie przepisów pozwala starostom zatrzymać dokumenty na podstawie informacji od policji lub Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o fakcie zbyt szybkiej jazdy. Staroście do zabrania prawa jazdy wystarczyć ma również zapis z fotoradaru.

Jak pokazują powyższe przykłady, żeby cieszyć się prawem jazdy, nie można tylko zdać egzaminu, ale przestrzegać przepisów kodeksu ruchu drogowego, aby go nie stracić. Polska ?drogówka? bacznie kontroluje ulice, aby zmniejszać zagrożenie na ulicach. Prowadząc samochód trzeba zdawać sobie sprawę, że to nie tylko przyjemność, ale też duża odpowiedzialność. Na drodze należy dbać nie tylko o siebie, ale i współtowarzyszy dróg.

9 thoughts on “Kiedy można stracić prawo jazdy?”

  1. Niewiele kierowców zdaje sobie z tego sprawy, ale tak. Łatwo prawko stracić, ale później je odzyskać to masakra. Stres jednak robi swoje

  2. Obecnie w tych czasach za zlamanie przepisow chyba bardziej sie oplaca nie miec prawka. Dostajesz 500 zl mandatu i tyle . Obys byl tylko trzezwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.