Czy ubezpieczenie przyczepki samochodowej jest obowiązkowe?

[REKLAMA]

Czasem trzeba przewieźć rzeczy, których nie da się spakować do samochodu osobowego. W takich przypadkach z pomocą przychodzi niewielka przyczepka samochodowa. Cieszy się dużą popularnością pośród przedsiębiorców, ale także osoby prywatne chętnie z niej korzystają tym bardziej, że jest relatywnie niedroga. Jeśli Ty także chcesz jej używać i zastanawiasz się, czy musi być ubezpieczona, odpowiedź znajdziesz w artykule – sprawdź już teraz!

Czy przyczepkę samochodową trzeba zarejestrować?

Zanim przejdziemy do tematu ubezpieczeń, kilka słów na temat rejestrowania przyczepek samochodowych. Jeśli nie miałeś wcześniej z nim do czynienia, może Cię zdziwić to, że trzeba je rejestrować. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że sama z siebie nie jest pojazdem – musi być ciągnięta przez samochód. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów, w których to pojawia się pojęcie przyczepki samochodowej w zakresie rejestracji – powinna mieć dowód rejestracyjny bądź czasowe dopuszczenie do użytkowania. Koszt zarejestrowania w tym przypadku wynosi 122 zł.

Czy przyczepka samochodowa musi mieć OC?

Podobnie jak w kwestii rejestracji, tak i zakupu ubezpieczenia OC zasada jest ta sama – przyczepka samochodowa nie będzie „wykorzystywać” polisy samochodu, który ją ciągnie. Zalicza się ją do pojazdów mechanicznych, a ponieważ jest obowiązek jej zarejestrowania, to i musi mieć ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej.

Pamiętaj, że przyczepka samochodowa powinna mieć OC najpóźniej w dniu jej zarejestrowania. Co ważne, nawet jeśli korzystasz z niej sporadycznie, polisa musi być wykupiona na cały rok i systematycznie odnawiana. Niedopełnienie tej formalności wiąże się z ryzykiem nałożenia na właściciela wysokiej kary ? odpowiada za to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z obowiązku tego zwolnione są wyłącznie pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe.

Warto jednak zaznaczyć, że ubezpieczenie przyczepki online to najlepsza opcja dla wielu właścicieli pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić czas i pieniądze, unikając tradycyjnych, czasochłonnych formalności.

Jaki jest koszt polisy OC dla przyczepki samochodowej?

Unikanie zakupu tej polisy i narażanie się na wysoką karę jest zdecydowanie niewskazane. Co ważne, wywiązanie się z tego obowiązku kosztuje relatywnie niewiele pieniędzy. Niektórzy ubezpieczyciele oferują OC na przyczepkę samochodową za zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie. Oczywiście czynników, które wpływają na cenę, jest wiele, a więc każdy przypadek będzie inny. Z tego powodu warto zapoznać się z różnymi propozycjami ubezpieczeń, co pozwoli wybrać to najatrakcyjniejsze. Najlepiej w tym celu skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej lub bezpośrednio zgłosić się do doradcy, który zapewnia pomoc w tym zakresie.

Czy dla przyczepek samochodowych są ubezpieczenia AC?

Choć zazwyczaj przyczepki samochodowe są relatywnie niedrogie, tak wielu ich właścicieli zastanawia się, czy można wykupić dla nich ubezpieczenie AC. Z takiej polisy można otrzymać odszkodowanie w razie uszkodzenia czy zniszczenia pojazdu do przewozu towaru. Okazuje się, że jak najbardziej jej zakup jest możliwy – tego typu produkty ubezpieczeniowe oferuje wiele firm. Za ich posiadaniem przemawia m.in. fakt, że chronią także na wypadek kradzieży przyczepki samochodowej czy jej zdewastowania przez chuliganów.

Podobnie jak dla OC, koszt takiej polisy uzależniony jest od wielu czynników. Jeśli więc jesteś zainteresowany AC dla przyczepki samochodowej, koniecznie prześwietl możliwie najwięcej ofert z rynku ubezpieczeniowego. Pamiętaj, że w tym celu zawsze możesz skorzystać ze wsparcia doświadczonych doradców.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.