Kasacja pojazdów nie oznacza, że stracisz

[REKLAMA]

Legalne zezłomowanie auta to podstawa, aby cała procedura przebiegła bezproblemowo i zgodnie z prawem. Pojazd, który nie nadaje się do dalszego użytkowania, trzeba oddać do firmy, która zajmuje się jego demontażem i następnie wyrejestrować. Dla przeciętnego laika może wydawać się to dosyć skomplikowane, jednak wbrew pozorom cały proces może być szybki i bardzo prosty.

Złomujemy pojazd

Kiedy już zdecydujemy się na pozbycie naszego auta, trzeba koniecznie sprawdzić, czy cała dokumentacja z nim związana jest zgodna z prawem, a wartość wpisana do dowodu rejestracyjnego zgadza się z rzeczywistą wagą pojazdu. To pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i wydłużającego się procesu kasacji. Profesjonalne stacje zajmują się wyceną auta i tym samym nie musimy wcześniej zasięgać informacji z innych źródeł. Nie możemy jednak udać się do pierwszej lepszej firmy i powierzyć im swoje auto. Każda stacja demontażu pojazdu musi posiadać zezwolenie wojewody na taką działalność. Koniecznie należy to sprawdzić, żeby mieć pewność, że nie przysporzy nam ona kłopotów prawnych. W niektórych przypadkach możemy liczyć na kompleksową obsługę. Firma Panta zajmuje się nie tylko demontażem pojazdów, ale również świadczy usługi pomocy drogowej oraz umożliwia zakup części do samochodów. Takie stacje dużo bardziej wzbudzają zaufanie klientów i sprawiają wrażenie profesjonalnych firm. Nie oddajemy jednak pojazdu za darmo. Otrzymujemy za niego pewną kwotę pieniędzy, która jest adekwatna do jego stanu i wagi.

Ukryte perełki

Zdarza się, że pomimo tego, że auto jest już totalnym wrakiem i nie nadaje się do dalszego użytkowania, pewne jego części jeszcze mogą posłużyć innym kierowcom. Należy odpowiednio „przebadać” samochód i postarać się wykrzesać z niego jak najwięcej. W takiej sytuacji udajemy się do specjalisty, który przejrzy auto i udzieli nam informacji, co można ewentualnie sprzedać i przy tym zarobić parę groszy. Wielu kierowców poszukuje używanych części, aby zaoszczędzić pieniądze. Nie chcą inwestować zbyt dużo pieniędzy w nowe części i poszukują najtańszych ofert. Należy jednak pamiętać, że pozbywając się pewnych elementów z pojazdu, odejmujemy im kilogramów. To w konsekwencji prowadzi do niższej rekompensaty za jego sprzedaż w stacji demontażu. Trzeba odpowiednio przekalkulować, czy nam się zatem to opłaca. W większości przypadków tak. Za dobre części możemy otrzymać naprawdę okazałą sumę.

Po odstawieniu pojazdu do firmy, musimy w dalszej kolejności go wyrejestrować. W tym celu udajemy się z wystawionym przez firmę dokumentem do wydziału komunikacji, gdzie zostaje przeprowadzona cała procedura. Mamy na to 30 i nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili. Ważne jest również to, że w chwili, kiedy otrzymujemy zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do kasacji, nasze OC przestaje obowiązywać. Wycofujemy wtedy nadpłatę i otrzymujemy zwrot gotówki.

Kasacja pojazdu nie musi kojarzyć się tylko ze stratą, ale może być również źródłem pewnych zysków. Wszystko zależy od tego, jak dokonamy całego procesu i jak dużo wykrzesamy z naszego „staruszka”.

2 thoughts on “Kasacja pojazdów nie oznacza, że stracisz”

  1. Mój brat kiedyś kupił samochód za „grosze” i jak go sprzedał okazało się, że jeszcze wyszedł na plus. Zatem może to być dobry interes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.