Usuwanie rys na lakierze samochodu może być dziecinnie proste. Sprawdź, jak zrobić to samemu

[REKLAMA]

Niektóre modele nowoczesnych samochodów posiadają lakier tak miękki, iż wystarczy niewielki kontakt z twardszą powierzchnią, by na ich karoserii powstały liczne zarysowania i odpryski. Na domiar złego ceny za profesjonalne polakierowanie jednego elementu karoserii sięgają nawet kilkuset złotych. Nic więc dziwnego, że kierowcy tak chętnie sięgają po różnego rodzaju preparaty pozwalające w pełni samodzielnie usunąć rysy i przywrócić oryginalny wygląd lakieru.

Karoserię myj dokładnie, ale delikatnie

Przygotowując się do usunięcia zarysowań z karoserii naszego auta, w pierwszej kolejności musimy ją starannie umyć i odtłuścić. Do mycia możemy użyć dowolnego środka usuwającego osiadły na lakierze kurz i brud, jeśli natomiast chodzi o odtłuszczanie, to tutaj wysoką skutecznością odznacza się zwykła benzyna ekstrakcyjna.

?Oprócz zastosowania odpowiednich środków? ? radzi Tomasz Ostrowski z Ucando.pl, sklepu internetowego posiadającego w swojej ofercie m. in. akcesoria samochodowe ? ?przy myciu i odtłuszczaniu karoserii zaleca się nie tylko dokładność, ale i pewną ostrożność. Bez względu na to, po jaki środek do usuwania rys zdecydujemy się sięgnąć, musi on być nakładany na maksymalnie czystą i odtłuszczoną powierzchnie. Jeśli do tego mamy nieprzyjemność być posiadaczem auta o wyjątkowo miękkim lakierze, cały proces usuwania zabrudzeń i tłustego osadu musimy przeprowadzić ręcznie?.

W ramach mycia karoserii należy również pozbyć się pozostałości po wszelkich środkach nabłyszczających i konserwujących, których resztki z pewnością pozostały na lakierze.

Rysy usuwaj markerem, emulsją lub lakierem

Mając odpowiednio przygotowany samochód, możemy zabrać się za wybór odpowiedniego środka do usuwania rys z lakieru. Wśród popularnych rozwiązań znajdziemy przede wszystkim markery do rys samochodowych, emulsje do lakieru oraz wykonywaną samodzielnie zaprawkę lakierniczą.

Markery do rys uważane są za rozwiązanie krótkotrwałe, którego efekt utrzymuje się nie dłużej niż do pierwszej wizyty w myjni samochodowej. Co więcej, niektórzy właściciele aut mogą mieć problem ze znalezieniem markera o odpowiednim odcieniu. Warto jednak wspomnieć, iż niektóre markery wypadają nadzwyczaj dobrze w wynikach niezależnych testów, a za ich ogromny plus uważa się nie tylko łatwość aplikacji (używa się ich identycznie jak zwykłych markerów czy kredek świecowych), ale również bardzo zadowalający efekt oraz wyjątkowo atrakcyjną cenę.

Inną skuteczną metodą usuwanie zarysowań z karoserii jest zastosowanie emulsji do lakieru samochodowego. Emulsję taką należy nałożyć na uszkodzoną powierzchnię, a następnie polerować aż do osiągnięcia odpowiedniego połysku. Odpowiednio użyta emulsja do lakieru pozwala usunąć rysy ze znacznie większej powierzchni niż marker, jednak nie jest w stanie sobie poradzić z naprawdę głębokimi uszkodzeniami (sięgającymi lakieru bazowego).

Wykonywanie zaprawki lakierniczej również nie należy do czynności szczególnie skomplikowanych. Wystarczy sprawdzić kod lakieru nałożonego na karoserię naszego auta (do znalezienia na tabliczce znamionowej lub w numerze VIN), a następnie kupić odpowiedni lakier w dowolnym opakowaniu. W sklepach motoryzacyjnych dostępne są nawet specjalne zestawy naprawcze, w skład których oprócz lakieru wchodzą specjalne pędzelki do nanoszenia go na karoserię.

2 thoughts on “Usuwanie rys na lakierze samochodu może być dziecinnie proste. Sprawdź, jak zrobić to samemu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.