Płyn hamulcowy – istotny płyn eksploatacyjny w każdym samochodzie

[REKLAMA]

Każde auto do prawidłowej i przede wszystkim bezpiecznej jazdy wymaga rozmaitych płynów eksploatacyjnych. Do tych, które w sposób bezpośredni przekładają się na bezpieczeństwo, zalicza się płyn hamulcowy. Jego wyciek lub nieodpowiedni wybór może sprowadzić na osoby korzystające z auta śmiertelne niebezpieczeństwo.

Płyn hamulcowy niezbędnym płynem eksploatacyjnym

Płyn hamulcowy znajduje się w każdym samochodzie i jest całkowicie niezbędny do jego właściwej pracy. Niestety, w Polsce bardzo wielu kierowców nie przykłada do niego należytej uwagi. Często jest on lekceważony, co kończy się tym, że kierowcy  wsiadają do samochodu, w którym płyn hamulcowy jest przestarzały. Jest to sytuacja, która nie zwiększa poziomu bezpieczeństwa na drodze. Co więcej, sprowadza ona poważne zagrożenie. Dzisiaj w sklepach – takich jak np. Wajbex – można znaleźć rozmaite płyny hamulcowe pochodzące od różnych producentów: http://www.wajbex.pl/pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze płynu hamulcowego, a także przedstawiamy garść przydatnych informacji.

Temperatura wrzenia płynu hamulcowego

To jedna z ważniejszych cech charakteryzujących płyn hamulcowy. Temperatura, w jakiej wrze ta substancja, powinna być sprawdzana za każdym razem, kiedy auto trafia do warsztatu. Nie powinna ona osiągać wartości niższych niż 180 stopni. Generalnie przyjmuje się, że im wyższa temperatura wrzenia, tym lepiej. Nowoczesne płyny hamulcowe, które są obecnie dostępne na rynku, cechują się temperaturą wrzenia dochodzącą nawet do 230 stopni.

Higroskopijność płynu hamulcowego a temperatura wrzenia

Większość płynów hamulcowych, które obecnie znajdują się w sprzedaży, wyprodukowana została na bazie glikolu. To właśnie ten składnik sprawia, że cechuje je higroskopijność – są one w stanie pobierać wodę z powietrza. Jeżeli znajdzie się ona w płynie hamulcowym, to temperatura jego wrzenia ulegnie drastycznemu obniżeniu – w efekcie płyn hamulcowy może się zagotować, a w układzie hamowania pojawią się niebezpieczne opary. Dochodzi wtedy do deformacji poduszek powietrznych, co uniemożliwia przekazywanie ciśnienia hydraulicznego. Skutek: istotnie zmniejszona skuteczność hamowania. Nawet bardzo silne naciskanie na pedał nic w takiej sytuacji nie da. Można jednak tego uniknąć, pamiętając o regularnej wymianie płynu hamulcowego oraz wybieraniu takiego, który dostosowany jest do samochodu, którym się poruszamy. Liczy się przede wszystkim wiek auta.

Płyn hamulcowy a nowoczesne wyposażenie

Auta, które zostały wyposażone w system ABS oraz ESP, muszą być zalewane dobrze dobranym do nich płynami hamulcowymi. Tylko wówczas możliwa będzie prawidłowa praca układów elektronicznych, które sterują wspomnianymi systemami.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?

Do roku 1990 płyn hamulcowy należało wymieniać raz w roku. Płyny, które są dzisiaj dostępne na rynku, pozwalają na wydłużenie okresu ich eksploatacji ? wystarczy wymieniać je raz na dwa lata. Warto pamiętać, że wymiana płynu hamulcowego nie jest droga, a pozwala na zapewnienie sobie komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Wymianę płynu można zlecić profesjonalnemu mechanikowi lub przeprowadzić ją samodzielnie. W pierwszym wypadku koszta wahają się wokół stu złotych.

Płyn hamulcowy pozwala nam na skuteczne i płynne hamowanie. Nie myli się więc ten, kto powie, że nieraz może on uratować nam nasze życie. W związku z tym nie należy na nim oszczędzać.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem: http://www.wajbex.pl/.

2 thoughts on “Płyn hamulcowy – istotny płyn eksploatacyjny w każdym samochodzie”

  1. Szkoda że nikt o tym nie pamięta, szczególnie producenci płynu. W skuterze wymiana jest łatwa i przyjemna, mając osobę do pomocy nie powinno nam to zająć dłużej jak 10min. I tu mój APEL do producentów, róbcie małe opakowania z myślą o skuterach. tak by można było kupić np. setkę nie tylko w monopolu! Pamiętaj o płynach http://autoenter.pl/?p=273

  2. płynem hamulcowym zawsze zajmował się mój mąż, bo ja się na tym nie znam, ale po przeczytaniu tego artykułu mam już większą wiedzę na ten temat. Teraz będę mogła zabłysnąć przed nim wiedzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.